cv-hazirlama, cv-nedir-cv-nasil-hazirlanır-ozgecmis-nasil-yazilir-cv-indir-ozgecmis-hazirlama

CV Hazırlama

CV Nedir? CV Nasıl Yazılır? CV Nasıl Yazılmalıdır? CV Hazırlama? CV yazarken nelere dikkat etmek gereklidir? Gibi sorular aslında CV hazırlarken gözden kaçan ama çok dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken konulardır.

CV (Curriculum Vitae) Nedir?

CV iş başvurusu sırasında iş veren şirketin ilgili departmanının iş alımında sizi en kısa yoldan anlatan forumdur. Şirkete kısaca özgeçmişinizi bildiren formdur da denilebilir. CV, Curriculum Vitae kelimesinin baş harflerinin kısaltmasıdır. CV şu yönüyle çok önemlidir. Karşınızda ki kişi ya da diğer bir ifade ile çalışmak istediğiniz şirket sizin hakkınızda hiçbir bilgiye sahip değildir. CV sizi şirkete anlatan bir nevi belgedir. CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli husus düz yazı şeklinde değil maddeler halinde ve açık bir şekilde tam bilgilerin okuyan kişi tarafından rahatça anlayabilecek şekilde ifade edilmesidir.  Başarılı bir CV ancak bazı şartlar altında oluşturulmaktadır. Püf noktalarını kaçırdığınız takdirde hazırlamış olduğunuz başarısız bir cv sizi iş görüşmesinde bir sıfır yenik olarak başlatır. Aynı şekilde kaliteli ve başarılı bir CV sizi diğer adaylar arasında ön plana çıkmanızı sağlayarak işe alınma oranınızı arttırabilir.

Başvuracağınız kuruma göre CV hazırlanmalıdır. İş arayan kişilerin en büyük yaptıkları hatalardan biri yanlış CV hazırlamaktır. Hazırlanan cv düz yazı şeklinde olmuş olursa çoğu şirketler bu tür öz geçmişlere bakmaya bile tenezzül etmemektirler. Bu durumda ise siz daha işe başvurmadan işe alınma hakkınızı kaybetmiş olursunuz. CV hazırlanırken dikkat etmeniz gereken diğer konu ise oldukça açık ve net bilgilerdir. CV’nizde  yazan bilgiler kesin ve doğru olmalıdır. Yanlış anlaşılmaya yol açacak bilgilerden uzak ve kanıtlamanızın zor olduğu bilgilerin girilmesi işe alınmanızın ardından sizden istendiğinde olumsuz yanıtlar vermeniz işinizdeki geleceğiniz hakkında olumsuzluklar doğurup sizi zor bir durum da bırakacaktır.

Yayınlayan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik İçin Alttaki Kutuyu Doldurun Lütfen! *