Mülakatta Etkileyici Olmanın Püf Noktaları

Başvuru yaptığınız bir şirket sizinle görüşmek istediğinde stres o günden görüşme gününe kadar sizin yakanıza yapışır. İnsan kaynakları uzmanları aradıkları kişinin pozisyona ne kadar uygun olduğu kadar kendine güvenen ne istediğini bilen kişileri arıyorlar.

Mülakatı sadece karşınızda ki kişinin soru sorduğu sizin cevapladığı bir ortam olarak düşünmeyin. Siz de o pozisyon ve şirket hakkında ki sorularınızı karşınızda ki kişiye sorun.

cv örnekleri

Püf Noktalar
1-Rahat Olun
Ne kadar rahat olursanız o kadar istediğiniz işe o kadar yakınsınız. Rahat olduğunuz sürece hem kendinizi daha iyi anlatır hem de kendinizden bir o kadar emin olursunuz.
2-Önce Dinleyin Sonra Düşünün En Son Cevaplayın
Karşınızda ki kişiye odaklanın. Sizden ne istediğini iyice anlayın, acele etmeyin biraz düşünün cevapları kafanızda düşünün son olarakta cümleleri toparlayarak cevabınızı verin.
3-Orjinal Olun
Kendiniz olun. Klişelerden kurtulun. İnternette mülakat soruları ve cevaplarını veren bir çok site mevcut. Bu sitelerde cevapları ezberleyerek mülakata girmeyin. Kendiniz olun. Kendinize güvenin!
4-Örneklerle Açıklayın
İnsan kaynakları uzmanları sizin teknik becerilerinize her zaman çok iyi anlayamayabilir. Bu yüzden karşınızda ki kişiye daha çok örnekler üzerinden bilgi verin.
5-Anlaşılabilir Olun
Sizden ne istendiyse açık olun. Laf gebeliği yapmayın. Lafı uzatmak çevirip çevirip aynı şeyi söylemek karşınızda ki kişi için anlaşılabilir olun.
6-Yeteneklerinizden Bahsedin
İlgili işle bağdaştırarak yeteneklerinizi karşınızda ki kişiye aktarın.
7-İşe Odaklanın
Başvurduğunuz pozisyonla ne kadar ilgili ve istekli olduğunuzu karşınızda ki kişiye hissettirin.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik İçin Alttaki Kutuyu Doldurun Lütfen! *

Scroll to Top