Öz geçmişiniz Bu Sorulara Cevap Veriyor Mu?

Öz geçmiş hazırlamak kariyer hayatınızın ilk basamaklarından biridir. Etkili bir CV sizi iş hayatınızda kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde atlamada en etkili aracılardan biridir. İş başvurularında insan kaynakları bölümü her gün bir çok kişinin öz geçmişini inceliyor. Bu süreçte o kadar öz geçmiş arasından sizin öz geçmişinizin insan kaynakları tarafından fark edilmesini şansa bırakmamalısınız.

cv ornekleri sablonlar

Bu makalemizin amacı ise sizi o kadar CV arasından fark edilebilmeyi sağlamak. Öz geçmişinin etkili olması için sana soracağımız sorulara cevap verebiliyor olman gerekli. Öz geçmişinin etkili olması için cevaplaman gereken sorulara başlayalım…

1- Öz Geçmişini Hangi İş Pozisyonuna Göre Hazırladın ?
Öz geçmiş diğer kısaltma adıyla CV de en çok yanlış yapılan konulardan biri karmaşık ve neye odaklı olduğu belirsiz bir içerik. Farkını ve başvurduğun pozisyona ait özelliklerini ön planda tutman gerekiyor. Örneğin Bilgisayar Mühendisisin ve yazılım odaklı bir pozisyona başvurduğunda donanım ile ilgili çalışmalarından çok yazılım üzerine oluşturduğun projeleri ön planda tutmalısın. Bu iş tam bana göre diye düşünüyorsan, Öz geçmişinde iş veren firmanın istediği kriterleri gözden geçirip onları CV’inde ön planda tutmalısın.

2- Öz Geçmişin A4 Kağıdında Nasıl Görünüyor ?
Öz Geçmişini hazırladın ve yazıcıdan çıktısını aldığında şöyle bir baktığında işte bu diyebiliyorsan o CV hazırdır bu pozisyona. Word formatında hazırladığın CV kolay okunabilir olmalı ne çok büyük punto da ne de çok küçük bir puntoda yazılmalı. Kullanmış olduğunuz yazı tipi Arial, Calibri veya Times New Roman karekterlerini kullanmalısın. Comic Sans ile yazdığın bir CV yeterince profesyonel olmayacaktır.

3- CV’de Kullandığın Fotoğrafını Beğendin Mi?
Bu öz geçmiş seni anlatıyor. Önce kendin beğenmelisin ki karşıda kişi de eline aldığında evet bu öz geçmişte emek var desin. CV hazırlarken çoğu arkadaşın yaptığı yanlışlardan biri basit fotoğraflar kullanmak. Eğer bu işi ve pozisyonu gerçekten istiyorsan prezentabl bir vesikalık resim kullanmalısın. Öz çekimle sıradan bir günde çekildiğin bir vesikalık bu iş için uygun olmadığını bilmelisin.

Eğer hazırladığını öz geçmişe güvenirseniz, Öz geçmişinizi okuyan bir insan kaynakları uzman da ilk izlenimler de olumlu düşünceler bırakabilirsiniz. Bu da ilerleyen zaman için size olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.

İş Hayatınız da Başarılar Dileriz….

CV Örnekleri İncelemek ve Profesyonel CV Hazırlamak için CV-Hazirlama sitemiz de ki diğer makaleleri okumanızı tavsiye ederiz…

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik İçin Alttaki Kutuyu Doldurun Lütfen! *

Scroll to Top