Özgeçmiş Nasıl Oluşturulur?

Özgeçmiş, potansiyel iş veren şirkete sunacağınız kısaca sizi her yönlü açık bir şekilde detaya çok inmeden anlatan sunum belgesidir. Özgeçmişin amacı ise sizi iş verene tanıtıp iş görüşmesi için ilk basamağı oluşturmaktır. Peki özgeçmiş diğer adı ile CV (Curriculum Vitae) nasıl hazırlanmalıdır? CV yazarken nelere dikkat edilmelidir? Özgeçmiş Nasıl Oluşturulur?

Güçlü Yanlarınızı Ön Plana Çıkarın

İş verenler bir özgeçmişe ortalama 30 saniye vakit ayırmaktadırlar. Bu yüzden CV’niz de sizi diğer kişilerin önüne geçirecek güçlü yanlarınızı hemen görünür kılmalı ve CV’nize bakan kişiye kısa ve hızlı bir şekilde aktarmalısınız.

Tamamladığınız İşlerle Başlayın

İlk olarak bitirdiğiniz işlerle başlayın. Örneğin daha okuyorsanız mezun olmadıysanız okulda sizi ön plana çıkaran şeylerden bahsedin. CV örneklerini inceleyebilirsiniz.

”Üniversite Kültür Sanat Topluluğunda 2 yıl boyunca başkanlık yapmak”

Başarı belgesi aldım yerine, ”Bölümdeki 150 kişi arasında üstün başarı ödülü aldı.” şeklinde belirttiğiniz kendinize özel somut bilgiler sizi daha ön plana çıkarır.

Temiz ve Düzenli Bir Özgeçmiş Hazırlayın

Özgeçmiş bir nevi resmi bir belgedir. Sizin hayatınızın karşı tarafa kısa bir sunumudur.Kırışık bir kağıt üzerine yazılmış ya da harf hataları ile yazılmış bir özgeçmiş sizi karşı tarafa yeterince iyi aktaramaz. Bölümlere ayırın. Vermek istediğiniz öz ve açık olsun.

Kısa Tutun!

Öz geçmişinizde uzun uzadıya tüm hayatınızı aktarmayın. Başvurduğunuz işe göre öz geçmişinizi ayarlayın. Size ait özelliklerden iş veren için değer taşıyabilecekleri aktarın. Üç Dört sayfalık bir öz geçmişe herkes bakmak istemeyebilir. Tek sayfada size ait bilgileri aktarmaya çalışın.

Profesyonel Yardım Alın

Özgeçmiş hazırlamak bir sanattır. İlk defa hazırlıyorsanız insan kaynakları uzmanlarından yardım alın. CV Hazırlat sayfamızı kullanıp yardım alabilirsiniz.

Fotoğrafınızı Ekleyin

Prezantabl bir fotoğraf eklemeyi unutmayın CV’nize. Yüzünüzün belli olduğu vesikalık bir resminizi ekleyin.

Öz geçmiş nasıl oluşturulur konusuna CV-hazirlama.com olarak değindik. Daha detaylı bilgileri web sitemizden (cv-hazirlama.com) ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik İçin Alttaki Kutuyu Doldurun Lütfen! *

Scroll to Top