CV, CV Örnekleri, CV Nasıl Hazırlanır, CV Nasıl Yazılır, CV Yazım Kuralları, Boş CV Örnekleri, ozgecmis-nasil-hazirlanır-cv-hazirlama-cv-ornegi-cv-yazimi-cv-ornekleri-bos-cv-indir-word-cv-formu

Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

Özgeçmiş diğer adıyla CV “Curriculum Vitae” yazımında dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Özgeçmiş başvuru yapacağınız şirkete ya da kuruma sizi tanıtan belgedir. Kişinin kendisinden önce CV (Özgeçmiş) formu işveren ile iletişime geçtiğinden dolayı bir nevi sizin referansınız konumundadır. İlk izlenim çok önemlidir. Bu yüzden Özgeçmiş nasıl yazılır? Özgeçmiş yazarken nelere dikkat edilmelidir? sorularının cevaplarını bilerek, profesyonel bir Özgeçmiş oluşturmalısınız.

Özgeçmiş hazırlamak için öncelikle bir özgeçmiş formuna ya da örnek bir özgeçmişe ihtiyacınız vardır. Başlamadan Örnek CV‘leri inceleyebilir, Boş CV‘leri word formunda CV İndir sayfamızdan indirebilirsiniz.

Özgeçmiş yazımında örneklerde incelediğiniz gibi bölümlere ayırmak en doğru olanıdır. Bölüm sayısı mümkün olduğunca az ve başvurduğunuz konum ve iş ile daha çok alakalı bölümler olmalıdır.

İlk olarak hangi bölümleri özgeçmişiniz de yer ayıracağınıza karar verin. Tabi vazgeçemeyeceğiniz bölümlerde bulunmaktadır. Örneğin Eğitim Bilgileriniz. Bu bölüm her iş veren tarafından kontrol edilen bir bölümdür. Kısa ve öz açıklamalar içermelidir.

CV’nizde Kesinlikle Olması Gereken Bölümler

Özgeçmiş (CV) hazırken olmazsa olmaz bölümler vardır. Bu bölümlerin CV’de yer almadığı belgelerde zayıf bir özgeçmiş ortaya çıkmış olur. Bu yüzden alttaki bölümleri kesinlikle her CV’niz de yer verin.

Kişisel Bilgiler

Adınızın Soyadınızın yer aldığı, Doğum bilgilerinizden Uyruğunuza ve Medeni durumunuzdan Askerlik ve Sürücü belge bilgilerinize kadar yer alan bölümdür. CV’nizde muhakkak olmalıdır.

İletişim Bilgileri

CV’nizi okuyan kişinin sizinle irtibat kurmak istediğinde ya da sizinle ilgili web siteniz aracılığıyla daha fazla bilgi almak için baktığı bölümdür. Bu bölümde adresinizden, e-mail adresinizden, telefon numaranızdan ve varsa web sitenizden bahsetmelisiniz.

Eğitim Bilgileri

Bulunduğunuz yaşama kadarki eğitim hayatınızı bu bölümde aktarmalısınız.

İş Deneyimleri

İş deneyimlerinizi ve tecrübelerinizi işverenlere bildireceğiniz ve son derece önemli olan bölümdür.

Bilgisayar Bilgileri

Kullandığınız bilgisayar programları ve donanımlarından bu bölümde seviyelerinizi de belirterek bahsedeceğiniz bölümdür.

Yabancı Dil Bilgisi

Konuştuğunuz diğer dillerden bahsedeceğiniz bölümdür.

İlgi Alanları

Sizin ne kadar sosyal bir insan olduğunuzu karşı tarafa aktaracak bölümdür.

Referans

Varsa referansınız bu bölümü kesinlikle doldurmalısınız. Sizi bir tık ileri atabilecek bir bölümdür.

Fotoğraf

CV-Hazirlama.com olarak kesinlikle CV’lerinizde Vesikalık Prezentabl bir fotoğraf eklemenizi öneririz.

Özgeçmiş genel olarak bu bölümler ve buna ek olarak gerekirse diğer bölümlerle hazırlanmış işe uygun özelliklerinizin yer aldığı bir sunuştur. Bu sunuş ne fazla uzun ne de gereğinden az olmamalıdır.

Yukarıdaki bölümlerin her birinin kendine özel yazım kuralı ve dikkat edilmesi gereken noktaları vardır. Hepsine CV-Hazirlama.com sitemiz aracılığıyla ulaşabilir, dilerseniz ücretsiz olarak CV Hazırlat sayfamızı kullanarak profesyonel CV’nizi oluşturabilirsiniz.

 

Yayınlayan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik İçin Alttaki Kutuyu Doldurun Lütfen! *