CV Hazırlarken En Çok Yapılan Hatalar

CV Hazırlamak iş hayatına atılmanın ilk basamaklarından biridir. İyi bir öz geçmiş ile kariyer hayatınıza daha iyi bir yerden başlayabileceğiniz gibi hedeflerinize de daha çabuk ulaşma imkanınız olacaktır. Bu yüzden CV hazırlarken dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır.  CV-Hazirlama com olarak iş hayatı için size ipuçlarında bulunurken aynı zamanda nasıl daha iyi bir CV hazırlayabilirsiniz konusunda da yardımcı olmaya çalışmaktayız.

İş hayatınıza atılmadan kendinize özel bir öz geçmiş oluşturmalısınız. Bu öz geçmişi oluştururken artık iş hayatına girdiğinizden dolayı ciddi bir şekilde hazırlayıp işe başvurduğunuz şirketlere göndermelisiniz.

Her başvuruda sizi temsil edeceğinden dolayı CV, dikkatli hazırlanmalı ve aşağıda belirttiğim ve her üç CV’den birinde bulunan bu hataları yapmamalısınız.

CV Hazırlarken Yapılan Hatalar

  1. Başlık: Öz geçmişinize başlarken kağıdın üst kısmına CV ya da Öz Geçmiş diye bir başlık atılmaz. Zaten onun bir CV olduğu aşikar bir şekilde bellidir.
  2. Mail Adresleri: Öz geçmişinizde mail adresinize mutlaka yer vermelisiniz. Bazı şirketler size mail üzerinden farklı mülakatlar göndermektedir. Bundan dolayı kullandığınız mail adresleri komik ya da saçma bir şey olmamalıdır. Örneğin çılgıncocuk34@gmail.com kullanmamalısınız.
  3. Sayfa Sayısı: Öz geçmiş tek sayfadan oluşmalıdır. Akademik öz geçmişler hariç fazla sayfa olması dezavantajdır.
  4. Yazı Tipi: Kullanılan yazı tipi okunaklı olmalıdır. Hepsi büyük yazılmamalı ve el yazısı kullanılmamalıdır. 12 Punto ve Arial tercih edilebilir.
  5. Sadelik: Bilgiler sade bir dille net olarak verilmelidir. Ucu açık yazılmamalıdır. Anlaşılır olmalıdır.
  6. Kariyer Hedefi: Her pozisyon ve CV için ayrı kariyer hedefi belirlemelisiniz.
  7. Eğitim Bilgileri: Eğitim bilgileriniz doğru bir şekilde ve ters kronolojik sıra ile verilmelidir.
  8. İş Tecrübeleri: İş tecrübelerinizi verirken başlama ve bitiş tarihlerinizi belirtmeyi ve ters kronoloji izlemeyi unutmayın.
  9. İlgi Alanları: İlgi alanlarınızı herkese ait şeyleri yazmayın. Sizi farklı yapan şeyleri yazın. Örneğin Latin dansları, Snowboard, Plates
  10. Ön Yazı: Ön Yazı hazırlamalısınız. Nasıl hazırlanacağı konusunda bilginiz yok ise CV Örnekleri web sitemizdeki diğer öz geçmişleri incelemenizde fayda var.

İş Hayatınızda Başarılar Dileriz…

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik İçin Alttaki Kutuyu Doldurun Lütfen! *

1 thoughts on “CV Hazırlarken En Çok Yapılan Hatalar”

Scroll to Top