dilekce yazımı kuralları dilekce ornegi hazırlama sablonu

Dilekçe Yazmanın Kuralları ve Örnekleri

Her resmi yazıda olduğu gibi dilekçe yazarken de dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bu kurallara dikkat edildiği taktirde istenilen bildiri yetkili kişiye en kolay yoldan ulaşır. Dilekçe yazım kurallarına maddeler halinde başlayalım.

 • Dilekçe için öncelikle temiz ve çizgisiz bir A4 kağıt kullanılmalıdır. Mümkün olduğunca kısa ve anlaşılır olmalı gerekmedikçe ikinci kağıda geçilmemelidir.
 • Kullanılan kalem mavi veya siyah tükenmez kalem olmalıdır. Kağıdın arka yüzünde iz yapmamalıdır.
 • Bilgisayar ve Daktilo ile yazılabileceği gibi okunabilir bir el yazısıyla imla ve yazım kurallarına dikkat edilerekte yazılabilir.
 • Resmi bir kuruma verileceğinden kullanılan üslup ve dil uygun olmalıdır.
 • Dilekçede belirtilen şey yasalara dayandırılabilir, yasal olmayan bir şey istenmemelidir. Şayet dilekçenizde belirttiğiniz yasal olmayan bir şeyin size geri dönüşü kötü durumlar doğurabilir.
 • Kurum adı en üstte yazılıp bulunduğu il ve ilçesi eklenmelidir.
 • Satır başı kullanılarak dilekçeye başlanmalıdır.
 • Dilekçe sahibi adını, soy adını, açık adresini, telefon numarasını doğru bir şekilde belirtmelidir.
 • Dilekçede ıslak imza ve tarih muhakkak olmalı ve  dilekçe için uygun yerde bulunmalıdır.
 • Dilekçeye eklenecek diğer belgeler yazının en altında maddeler halinde Ekler olarak alt alta belirtilmeli ve dilekçeye zımba ya da iğne yardımı ile iliştirilmelidir.
 • Dilekçeyi yazdığınız üst makama bilgilendirme yapılmışsa dilekçe yazıldıktan sonra bir satır alta ve satır başı yapılarak “Durumu bilgilerinize Arz ederim.” şeklinde bitirilmelidir cümle.
 • Dilekçeyi yazdığınız üst makamın bir sorunu çözmesi ya da bir işlemi başlatması isteniyorsa cümle ” Gereğini saygılarımla arz ederim.” olarak bitmelidir.
 • Dilekçeyi yazdığınız üst makamdan bir izin isteniyorsa cümle “ izninizi saygılarımla arz ederim.” şeklinde bitmelidir.
 • Dilekçeler kişilere yazılmaz sadece makamlara yazılır.
 • Dilekçe yazarken eğer alt kurumdaki üst kuruma yazıyorsa Arz eder, Üst makamda ki Alt makamdan istiyorsa Rica eder.
 • Vatandaşlar her hangi bir makama yazarken o makam üst kurum olduğundan dolayı her zaman arz ederler.
 • Dilekçede genel kullanılan kısaltmalar dışında kısaltma kullanılmamalıdır.

 

Dilekçede dikkat edilmesi gereken hususlar genel olarak bunlardır. Son olarak bahsettiğim arz ve rica kavramları kurumlar arasında en önemli olanıdır.

Dilekçe Örneği

Örnek olarak Aydın Belediyesine açık kalmış ve tehlike yaratan bir kanalizasyon çukuru için dilekçe yazalım.


T.C.

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE

AYDIN

Konu: Kanalizasyon Çukurları

Aydın ili Efeler ilçesi Cumhuriyet mahallesinde ikamet etmekteyim. Mahallemizde ki kanalizasyon sisteminin yenilenmesinden dolayı cadde ve sokaklarımızda logar kapağı olmayan kanalizasyon çukurları bulunmaktadır. Mahallemizde bulunan vatandaşlar ve çocuklarım için açık kalmış bu çukurlar tehlike arz etmektedir. En kısa sürede mahallemizde ki tehlike arz eden bu çukurların kapatılmasını istiyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

 

Adres: Cumhuriyet Mah. Efeler Sokak                                                                                           İsim: Cv-hazirlama.com

No:19290 Kat:3  Efekentli Apartmanı                                                                                            Soyisim:

Eferler/AYDIN                                                                                                                                     TC: 1234567890

Tel: 0543 123 45 67                                                                                                                             İmza:

Mail: cv-hazirlama@cv-hazirlama.com                                                                                          Tarih:05/12/2017

 

 

Ekler:

-Açık Kanalizasyon Çukuru Fotoğrafı (2 Adet)


Dilekçe örneği yukarıda belirttiğimiz kurallara göre yazılmıştır. Sizde buna benzer bir dilekçe örneği kullanmak isterseniz Dilekçe Örneği İndir e tıklayarak bu Dilekçe Örneği Şablonunu bilgisayarınıza indirerek kendinize göre düzenlemeyle dilekçenizi oluşturabilirsiniz.

Dilekçe Örneğinin Word Belgesi Olarak Görünümü

belediye dilekçe örnekleri başvuru

Daha fazla örnek dilekçe için Dilekçe Örnekleri bölümümüzü incelemenizi tavsiye ederiz.

Yayınlayan

“Dilekçe Yazmanın Kuralları ve Örnekleri” üzerine 4 yorum

 1. Merhaba bana yardımcı olabilir misiniz bizim sınıf cok soğuk bize soba getirmelerini istiyoruz bunun için bir dilekçe örneği yazabilirsiniz

  1. Merhaba, İlçenizin bağlı olduğu Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe yazmalısınız. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne , İlçemizin …… Lisesinde 3. sınıf öğrencileriyiz. Okulumuzda yeterli derecede ısınma olmadığından derslerimize tam olarak odaklanamıyoruz. Sınıfta üşüyoruz. Gereğinin yapılmasını arz ederiz. Gibi temel sorunu açıklayıcı ve bu sorunun çözümleyici yere dilekçenizi vermelisiniz. Umarım çözüme biran önce ulaşırsınız. iyi Günler..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik İçin Alttaki Kutuyu Doldurun Lütfen! *